QuestionFebruary 1, 2026

A radioactive compound with mass 240 grams decays at a rate of 30% per hour, Which equation represents how many grams of the compound will remain after 4 hours? Answer C=240(1.3)^4 C=240(1-0.3)(1-0.3) C=240(1+0.3)^4 C=240(0.7)^4

A radioactive compound with mass 240 grams decays at a rate of 30% per hour, Which equation represents how many grams of the compound will remain after 4 hours? Answer C=240(1.3)^4 C=240(1-0.3)(1-0.3) C=240(1+0.3)^4 C=240(0.7)^4
A radioactive compound with mass 240 grams decays at a rate of 30%  per hour, Which equation
represents how many grams of the compound will remain after 4 hours?
Answer
C=240(1.3)^4
C=240(1-0.3)(1-0.3)
C=240(1+0.3)^4
C=240(0.7)^4

Solution
4.2(168 votes)

Answer

C=240(0.7)^{4} Explanation 1. Identify the decay formula Exponential decay is modeled by C = C_0 (1 - r)^t, where C_0 is initial mass, r is decay rate, t is time. 2. Substitute values C_0 = 240, r = 0.3, t = 4. So, C = 240(1-0.3)^4 = 240(0.7)^4.

Explanation

1. Identify the decay formula<br /> Exponential decay is modeled by $C = C_0 (1 - r)^t$, where $C_0$ is initial mass, $r$ is decay rate, $t$ is time.<br />2. Substitute values<br /> $C_0 = 240$, $r = 0.3$, $t = 4$. So, $C = 240(1-0.3)^4 = 240(0.7)^4$.
Click to rate:

Similar Questions