QuestionFebruary 3, 2026

Step 3:Calculate the Predicted Change in Kinetic Energy Calculate the change in the kinetic energy (KE) of the bottle when the mass is increased. Use the formula is the mass and v is the speed (velocity). Assume that the speed of the soda bottle falling 0.8 m will be 4 m/s,and use this speed for each Record your calculations in Table A of your Student When the mass of the bottle is 0.125 kg the KE is square kgcdot m^2/s^2 When the mass of the bottle is 0250 kg, the KE is square kgcdot m^2/s^2. When the mass of the bottle is 0.375 kg, the KE is square kgcdot m^2/s^2 When the mass of the bottle is 0500 kg, the KE is square kgcdot m^2/s^2

Step 3:Calculate the Predicted Change in Kinetic Energy Calculate the change in the kinetic energy (KE) of the bottle when the mass is increased. Use the formula is the mass and v is the speed (velocity). Assume that the speed of the soda bottle falling 0.8 m will be 4 m/s,and use this speed for each Record your calculations in Table A of your Student When the mass of the bottle is 0.125 kg the KE is square kgcdot m^2/s^2 When the mass of the bottle is 0250 kg, the KE is square kgcdot m^2/s^2. When the mass of the bottle is 0.375 kg, the KE is square kgcdot m^2/s^2 When the mass of the bottle is 0500 kg, the KE is square kgcdot m^2/s^2
Step 3:Calculate the Predicted Change in Kinetic Energy
Calculate the change in the kinetic energy
(KE) of the
bottle when the mass is increased. Use the formula
is the mass and v is the speed
(velocity). Assume that the speed of the soda bottle falling
0.8 m will be 4 m/s,and use this speed for each
Record your calculations in Table A of your Student
When the mass of the bottle is 0.125 kg the KE is
square kgcdot m^2/s^2
When the mass of the bottle is 0250 kg, the KE is
square kgcdot m^2/s^2.
When the mass of the bottle is 0.375 kg, the KE is
square kgcdot m^2/s^2
When the mass of the bottle is 0500 kg, the KE is
square kgcdot m^2/s^2

Solution
4.0(206 votes)

Answer

1 kg·m²/s², 2 kg·m²/s², 3 kg·m²/s², 4 kg·m²/s² Explanation 1. Calculate Kinetic Energy for 0.125 kg Use the formula for kinetic energy: **KE = \frac{1}{2}mv^2**. For m = 0.125 \, \text{kg} and v = 4 \, \text{m/s}, KE = \frac{1}{2} \times 0.125 \times 4^2 = 1 \, \text{kg} \cdot \text{m}^2/\text{s}^2. 2. Calculate Kinetic Energy for 0.250 kg For m = 0.250 \, \text{kg} and v = 4 \, \text{m/s}, KE = \frac{1}{2} \times 0.250 \times 4^2 = 2 \, \text{kg} \cdot \text{m}^2/\text{s}^2. 3. Calculate Kinetic Energy for 0.375 kg For m = 0.375 \, \text{kg} and v = 4 \, \text{m/s}, KE = \frac{1}{2} \times 0.375 \times 4^2 = 3 \, \text{kg} \cdot \text{m}^2/\text{s}^2. 4. Calculate Kinetic Energy for 0.500 kg For m = 0.500 \, \text{kg} and v = 4 \, \text{m/s}, KE = \frac{1}{2} \times 0.500 \times 4^2 = 4 \, \text{kg} \cdot \text{m}^2/\text{s}^2.

Explanation

1. Calculate Kinetic Energy for 0.125 kg<br /> Use the formula for kinetic energy: **$KE = \frac{1}{2}mv^2$**. For $m = 0.125 \, \text{kg}$ and $v = 4 \, \text{m/s}$, $KE = \frac{1}{2} \times 0.125 \times 4^2 = 1 \, \text{kg} \cdot \text{m}^2/\text{s}^2$.<br /><br />2. Calculate Kinetic Energy for 0.250 kg<br /> For $m = 0.250 \, \text{kg}$ and $v = 4 \, \text{m/s}$, $KE = \frac{1}{2} \times 0.250 \times 4^2 = 2 \, \text{kg} \cdot \text{m}^2/\text{s}^2$.<br /><br />3. Calculate Kinetic Energy for 0.375 kg<br /> For $m = 0.375 \, \text{kg}$ and $v = 4 \, \text{m/s}$, $KE = \frac{1}{2} \times 0.375 \times 4^2 = 3 \, \text{kg} \cdot \text{m}^2/\text{s}^2$.<br /><br />4. Calculate Kinetic Energy for 0.500 kg<br /> For $m = 0.500 \, \text{kg}$ and $v = 4 \, \text{m/s}$, $KE = \frac{1}{2} \times 0.500 \times 4^2 = 4 \, \text{kg} \cdot \text{m}^2/\text{s}^2$.
Click to rate:

Similar Questions