QuestionMay 24, 2025

An office supply store sells boxes of 4 pencils for 0.28 and boxes of 12 pencils at 0.96 - Which is the better buy? Select one: 4 pencils for 0.28 12 pencils at 0.96

An office supply store sells boxes of 4 pencils for 0.28 and boxes of 12 pencils at 0.96 - Which is the better buy? Select one: 4 pencils for 0.28 12 pencils at 0.96
An office supply store sells boxes of 4 pencils for 0.28 and boxes of 12 pencils at 0.96 -
Which is the better buy?
Select one:
4 pencils for 0.28
12 pencils at 0.96

Solution
4.3(395 votes)

Answer

4 pencils for \ 0.28 Explanation 1. Calculate cost per pencil for 4-pencil box Cost per pencil = \frac{0.28}{4} = 0.07 2. Calculate cost per pencil for 12-pencil box Cost per pencil = \frac{0.96}{12} = 0.08 3. Compare costs 0.07 < 0.08, so the 4-pencil box is cheaper per pencil.

Explanation

1. Calculate cost per pencil for 4-pencil box<br /> Cost per pencil = $\frac{0.28}{4} = 0.07$<br /><br />2. Calculate cost per pencil for 12-pencil box<br /> Cost per pencil = $\frac{0.96}{12} = 0.08$<br /><br />3. Compare costs<br /> $0.07 < 0.08$, so the 4-pencil box is cheaper per pencil.
Click to rate:

Similar Questions